XLI WYDANIE ŚPIEWNIKA KOŚCIELNEGO ks. Jana Siedleckiego - Kraków 2015 r.

XLI WYDANIE ŚPIEWNIKA KOŚCIELNEGO ks. Jana Siedleckiego - Kraków 2015 r.

Posty 1 - 15 z 15


Posługa: Organista
Miasto: Poznań
Offline
2015-02-25 17:00:47  

Zapraszamy do dyskusji, Państwa odpowiedzi filmowych, Państwa uwag...



Teolog, który nie kocha sztuki, poezji, muzyki, natury, taki teolog może być niebezpieczny. (BXVI)


Posługa: Organista
Miasto: Tarnów
Offline
2015-02-25 17:23:50  

Mam pytanie, na które nie uzyskałem zadowalającej odpowiedzi. Co z piosenkami w śpiewniku? Występują? Licznie? Czy są w jakiś sposób oznaczone jako "eksperymentalne" lub "niebezpieczne"?



Kto się napił starego, nie chce potem młodego – mówi bowiem: »Stare jest lepsze« (Łk 5,39)

Jesteś wolny? Nie szukaj żony! (1 Kor 7,27)


Posługa: Organista
Miasto: Marcinkowice
Offline
2015-02-25 18:33:22  

Na pierwszy "szybki" rzut oka to zapowiada się ciekawie - bardzo mnie cieszy dodanie Pieśni Córo Syjońska wesel się do Pieśni Adwentowych i nieco dłuższe rozwinięcie Archanioła - ale niestety "bardzo okrojone" w stosunku do Oryginału. Co uważam za minus to zmiana - melodii do Pieśni "posypmy głowy Popiołem" - może i brzmi bardziej Pokutnie - aczkolwiek ten Stary Walczyk do którego jesteśmy przyzwyczajeni brzmi mimo wszystko bardziej tradycyjnie. 



:)


Posługa: Organista
Miasto: Poznań
Offline
2015-02-25 20:05:06  

jcuryllo "Co z piosenkami w śpiewniku? Występują? Licznie? Czy są w jakiś sposób oznaczone jako "eksperymentalne" lub "niebezpieczne"?"
Dla mnie "śliskim" rozwiązaniem jest dodanie działu Taize.
Co do piosenek - na pierwsze przewertowanie śpiewnika - nie dostrzegam takowych :) nie ma też oznaczeń że to piosenka, czy coś do wykonania poza Liturgią. Nadal będę uparcie trwał przy tym dziale Taize jako coś eksperymentalnego, a zabrakło tam komentarza>

Msza nr 3  (numer śpiewu 658) - m: K. Gartner - (Kyrie, Sanctus, Agnus) bardzo kojarzy się z melodiami na "gitary", zespoły modzieżowe [fg asg bas gf g as g f]
I WSZYSTKO JASNE - TO TZW MSZA BEATOWA :D https/www.youtube.com/watch?v=NHSa0eM6U5g&spfreload=10


OD 15:59' - kyrie się zaczyna, to ta melodia - czyli coś dobrze mi świtało


http/pl.wikipedia.org/wiki/Msza_beatowa_%E2%80%9EPan_przyjacielem_moim%E2%80%9D


 



Teolog, który nie kocha sztuki, poezji, muzyki, natury, taki teolog może być niebezpieczny. (BXVI)


Posługa: Organista
Miasto: Poznań
Offline
2015-02-25 20:10:34  

Posypmy głowy - dobrze, że to zmienili, ale faktycznie przez lata serwowali nam walczyk i już widzę, jak ludzie szybko uczas się czegoś innego :)
Dodano dużo nowych, ale okrojono stare


Dla mnie te cytaciki na 1/3 strony są beznadziejne lepiej było teksty opracować na wyższym poziomie :)


 



Teolog, który nie kocha sztuki, poezji, muzyki, natury, taki teolog może być niebezpieczny. (BXVI)


Posługa: Organista
Miasto: Jasło
Offline
2015-02-25 20:49:42  

Ja czepił bym się tonacji. Większość organistów nie gra z rozpisanych 4 głosowych harmonizacji tylko "harmonizuje na żywo" więc dużo wygodniejsze w użytku były by tonacje proste, więc pieśń "Do Ciebie Matko szafarko" zapisana w E-dur (4 krzyżyki) jest przegięciem. Teraz 10% organistów zagra to w E, a 90% przepisze lub przetransponuje do jakiejś prostszej tonacji - dla ambitnych jest ok ale powinno być to bardziej uniwersalne - żeby nawet "prosty organista" sobie poradził.


Niektóre pieśni dalej są za wysoko - Bóg się rodzi w D, Archanioł Boży w D - niby są to pieśni znane i lud to "wyciagnie" ale i tak WIĘKSZOŚĆ przepisze to do C-duru. Więc jaki w tym sens żeby dalej uparcie pisać do D





Posługa: Organista
Miasto: Tarnów
Offline
2015-02-26 12:48:32  

A nuty dalej są pisane w dwugłosie? Wg mnie to jest minus... bo i tak nikt z tego dwugłosu nie korzysta. Lepiej byłoby zrobić przejrzystą prymę.



Kto się napił starego, nie chce potem młodego – mówi bowiem: »Stare jest lepsze« (Łk 5,39)

Jesteś wolny? Nie szukaj żony! (1 Kor 7,27)


Posługa: Organista
Miasto: Poznań
Offline
2015-02-26 20:19:11  

Nadal w wielu pieśniach pozostawiono zapis w 2głosie


Co do kwestii tonacji - zgadzam się z kolegą.



Teolog, który nie kocha sztuki, poezji, muzyki, natury, taki teolog może być niebezpieczny. (BXVI)


Posługa: Organista
Miasto: Gostwica
Offline
2015-04-06 16:02:21  

Co do cytatów zamieszczanych na niezapełnionych stronach. Wg autora są po to żeby zapełnić stronę która jest pusta z powodu rozpisania pieśni w taki sposób aby cała pieśń pyła na 2 stronach bez przekłądania strony co się pojawia w starszych wydaniach.


Dwugłos niestety się dalej pojawia z czym autor długo się zastanawiał.


Bardzo fajne wytłumaczenie wszystkich rozwiązań autor podaje na stronie Zgromadzenia Księży Misjonarzy w zakładce XLI wydanie.  http://musicamsacram.pl/temat/pokaz/321/750/XLI-WYDANIE-SPIEWNIKA-KOSCIELNEGO-ks-Jana-Siedleckiego-Krakow-2015-r


Jeżeli autorzy pójdą tym tropem w końcu powstanie śpiewnik odpowiedni dla organistów.


 





Posługa: Organista
Miasto: Poznań
Offline
2015-04-13 20:09:32  

"Co do cytatów zamieszczanych na niezapełnionych stronach. Wg autora są po to żeby zapełnić stronę która jest pusta z powodu rozpisania pieśni w taki sposób aby cała pieśń pyła na 2 stronach bez przekłądania strony co się pojawia w starszych wydaniach."


Zgodziłbym się, gdyby ideą śpiewnika było: Każda pieśń na jednej stronie, bez konieczności przewracania kartek w trakcie wykonywania danej pieśni.


Nadal twierdzę, że te cytaty to strata cennego miejsca, bo autorzy nie trzymają się zasady, o której wyżej.


Przykład pieśni, w trakcie których konieczne jest przewrócenie strony: np. 765; 809;825; 833 nn i wcześniejsze


 


Poza tym, umieszczenie tam niektórych śpiewów dowodzi, że Siedlecki idzie w złym kierunku i moim zdaniem nie powstanie z tego dobry spiewnik.



Teolog, który nie kocha sztuki, poezji, muzyki, natury, taki teolog może być niebezpieczny. (BXVI)


Posługa: Organista
Miasto: Grojec k. Oświęcimia
Offline
2016-08-30 21:03:45  

Nie ma idealnego śpiewnika. Gdy śpiewam jakąś pieśń, gdzie trzeba przewracać kartki, które jak na złosć są bardzo cienkie i potrafia się jak na zawołanie zlepić (( piszę taka pieśń w Muza Score. Mam wszystko na jednej kartce, a na dodatek jest większy tekst, nie wspominajac o nutach. Czasami słowa są skomplikowane do melodii, wiec podpisuję poszczególne zwrotki bezpośrednio pod nutami ) Wzrok już nie ten ((


Dlaczego Pan uważa, ze śpiewnik Siedleckiego idzie w złym kierunku ?


Mnie np. denerwuje Śpiewnik XL wydanie. Posługuję sie Siedleckim ponad 60 lat i było dobrze. Kiedy kupiłem wydanie XL okazało sie, że powstał zupełnie nowy śpiewnik. Wiele pieśni, które były np przypisane jako Przygodne, teraz rozpłynęły sie po całym śpiewniku lub zgubiły sie (( Ktoś arbitralnie usunąl piękne stare pieśni. Uważam, ze Śpiewnik powinien iść w kierunku zachowania "status qvo" a każde nowe wydanie powinno byc powiększone o nowosci. Z jednej strony nie trzeba by co chwilę kupować nowego śpiewnika, a z drugiej każdy wiedział by, gdzie szukać konkretnej pieśni w odpowiednim dziale. Fakt, przez wiele lat nie kupowałem Śiedleckiego, lecz nowa forma zmusza mnie do uczenia sie śpiewnika na nowo i szukania pieśni w całym śpiewniku a nie w konkretnym dziale (





Posługa: Organista
Miasto: Grojec k. Oświęcimia
Offline
2016-08-30 21:07:21  

Nie ma idealnego śpiewnika. Gdy śpiewam jakąś pieśń, gdzie trzeba przewracać kartki, które jak na złosć są bardzo cienkie i potrafia się jak na zawołanie zlepić ((  piszę taka pieśń w Muza Score. Mam wszystko na jednej kartce, a na dodatek jest większy tekst, nie wspominajac o nutach. Czasami słowa są skomplikowane do melodii, wiec podpisuję poszczególne zwrotki bezpośrednio pod nutami )  Wzrok już nie ten ((


Dlaczego Pan uważa, ze śpiewnik Siedleckiego idzie w złym kierunku ?


Mnie np. denerwuje Śpiewnik XL wydanie. Posługuję sie Siedleckim ponad 60 lat i było dobrze. Kiedy kupiłem wydanie XL okazało sie, że powstał zupełnie nowy śpiewnik. Wiele pieśni, które były np przypisane jako Przygodne, teraz rozpłynęły sie po całym śpiewniku lub zgubiły sie ((  Ktoś arbitralnie usunąl piękne stare pieśni. Uważam, ze Śpiewnik powinien iść w kierunku zachowania "status qvo" a każde nowe wydanie powinno byc powiększone o nowosci. Z jednej strony nie trzeba by co chwilę kupować nowego śpiewnika, a z drugiej każdy wiedział by, gdzie szukać konkretnej pieśni w odpowiednim dziale. Fakt, przez wiele lat nie kupowałem Śiedleckiego, lecz nowa forma zmusza mnie do uczenia sie śpiewnika na nowo i szukania pieśni w całym śpiewniku a nie w konkretnym dziale (





Posługa: Organista
Miasto: Wiry
Offline
2016-08-31 09:41:32  

Nie nabyłem drogą kupna ostatniego wydania śpiewnika Siedleckiego. Nauczony doświadczeniem wydań poprzednich nawet nie miałem parcia, by go obejrzeć. Wystarczyła opinia kilku kolegów, co go kupili, że "nie warto".


Z Siedleckim - pewnie niektórzy z Was to już wiedzą - jest jak z winem: Im starszy - tym lepszy!


 


A co do pieśni na dwóch stronach - kiedyś praktykowałem uciążliwą dość metodę "mania" dwóch śpiewników na pulpicie: początek pieśni w jednym śpiewniku, koniec w drugim. Potem zastąpiła to mała klamerka, która robiła za "dźwignię" i obciążnik do przewrócenia kartki. Dziś tekst sledzę na urządzeniu multimedialnym, które zarówno w niedzielę, jak i w dzień powszedni używam.


 


Przydałoby się, by pod szyldem "Siedlecki" stworzyć i wydać piękny śpiewnik Ogólnopolski, konsultowany z organistami różnych regionów, a nie tworzony za biurkiem na zasadzie "mam pomysła!"


 


Marzy mi się taki wolumin...


Ech, za marzenia nie karają.





Posługa: Organista
Miasto: Tarnów
Offline
2016-08-31 11:19:30  

Około miesiąca temu zacząłem używać wydania XLI i wbrew opiniom poprzedników jestem dość zadowolony z tego śpiewnika. Owszem, może i niektóre pieśni wyrzucono, ale wprowadzono wiele nowych (chociażby sporo chorału gregoriańskiego), tonacje pieśni zostały przetransponowane do "przyjaźniejszych", a pieśni w większości są na 2 stronach. Widać, że tym razem Redakcja naprawdę starała się zrobić coś przydatnego i użytecznego - i to się chwali.


Oczywiście, mam kilka zastrzeżen i pomysłów jak śpiewnik można by poprawić, niemniej wydaje mi się, że jest on całkiem niezły i nie mam żadnych problemów, żeby zastąpić mojego Siedleckiego 1987 tym wydaniem ;) 



Kto się napił starego, nie chce potem młodego – mówi bowiem: »Stare jest lepsze« (Łk 5,39)

Jesteś wolny? Nie szukaj żony! (1 Kor 7,27)


Posługa: Organista
Miasto: Grojec k. Oświęcimia
Offline
2016-09-10 10:59:35  

Chorał gregoriański !  Tak się zastanawiam, ilu organistów, chociażby w mojej diecezji śpiewa na mszy św. chorał gregoriański ? Myślę, że żaden ( Ja równiez zaprzestałem tej formy muzykowania w kościele. Jest tyle polskich pieśni, że nie ma, jak dla mnie, miejsca na chorał. Od razu uprzedzam, że przed laty codziennie śpiewałem chorał, byłem nawet jednym z trzech kantorów w katedrze poznańskiej, gdzie przez wiele lat śpiewałem chorał na sumach tzw. pontyfikalnych. Śpiewało sie z ksiegi zwanej "Liber usualis". Czy ktoś dzisiaj zna tę ksiegę ?  Śpiewałem później jako organista w duzych kosciołach, obecnie nie ma komu śpiewać ( Wierni lubią posłuchać pieśni polskich. Niestety, coraz wiecej jest słuchajacych wiernych niż chcących włączyć sie w liturgię (


Co do tonacji pieśni, które są w Siedleckim, to uważam, ze wiele pieśni z obniżoną tonacją, by się łatwo śpiewało, jest nieporozumieniem. Ja gdy zaczynałem swoją pracę jako organista grałem pieśni które dochodziły w swoim szczycie do "G" i "F". Dzisiaj wielu organistów , których znam, uważa że jak utwór dochodzi do "D", to juz jest i tak za wysoko ((  To jest szkodzenie sobie i wiernym. Wiem, dla wygody wszyscy śpiewamy coraz nizej (( nawet kapłani śpiewają chętnie w tak niskich tonacjach, że musiałem "przerobić" swój głos na bas - baryton ((  Jak przyjeżdża do parafii jakiś ksiadz - gość i śpiewa do "G", to ja jestem szczęśliwy, gdyż jeszcze są normalnie spiewający kapłani. Przed laty normą było, że kapłan śpiewał do "C" !  Widać, ze w seminariach nie przykłada sie juz takiej wagi do śpiewu, jak przed wielu laty ( A szkoda.


Z drugiej strony, dobrze, że się śpiewa chociaż w tak niskich tonacjach, jeszcze spiew w kosciołach nie zaginął.


Ja w swoim kościele śpiewam z wiernymi do "E". I nikt nie narzeka )




Szybka odpowiedź