Śpiew Gloria w Adwencie

Śpiew Gloria w Adwencie

Posty 1 - 4 z 4


Posługa: Organista
Miasto:
Offline
2018-11-22 20:44:23  

U nas śpiewamy w Adwencie podczas mszy roratniej Gloria, ale nikt nie potrafi mi wytłumaczyć dlaczego tak jest. Czy jest to jakoś uzasadnione? Czy jest to przestarzały zwyczaj?




Posługa: Organista
Miasto: Grojec k. Oświęcimia
Offline
2018-12-03 16:33:37  

Szanowna Siostro !
Liturgicznie nie ma to uzasadnienia by w czasie mszy św. roratniej było śpiewane Gloria. W mojej diecezji bielsko - żywieckiej w każdej rubryceli, na początek adwentu jest podana informacja, że "nie zaleca się śpiewania "Chwała na wysokości" w czasie odprawiania mszy św. ku czci Najświętszej Maryi Panny. .
A teraz wytłumaczenie - dlaczego "Chwała" jest śpiewana: Wynika to z tradycji, która się mocno zakorzeniła w mszy św. roratniej. Jest to msza św. uroczysta, odprawiana w białym kolorze, bardzo często w kościołach na początek mszy św. są zgaszone światła. Zaczyna się wszystko w ciemnościach i dopiero gdy kapłan zaintonuje "Chwała na wysokości Bogu" zapalają się światła w kościele. Ma to takie uzasadnienie w tradycji, że najpierw jest ciemność oczekiwania, a za chwilę przychodzi światło przy śpiewaniu hymnu "Chwała". Kapłani to wiedzą, lecz przyzwyczajenie jest większe niż litera, a poza tym śpiew "Gloria" uświetnia jakby tę tradycję i kapłani chętnie z tego korzystają )) Śpiew ten daje jakby większą "rangę" mszy św. roratniej. Osobiście jestem za zaśpiewaniem "Chwała na wysokości Bogu" ))

Z adwentowym pozdrowieniem ! Marana Tha !! Szczęść Boże !




Posługa: Wierny świecki
Miasto: Kraków
Offline
Utworzono: 2023-05-31 23:16:09 Zmodyfikowano: 2023-05-31 23:17:27  

Podczas Mszy Świętej wotywnej o NMP w Adwencie dozwolone jest śpiewanie hymnu "Gloria" . W okresie Adwentu można odprawić Mszę wotywną o NMP (z wyjątkiem niedziel i uroczystości) . Przepisy liturgiczne mówią jasno, że hymnu Chwała na wysokości Bogu nie śpiewa się w okresie Wielkiego Postu i Adwentu . Nie znalazłem nigdzie zapisu, że przepis ten nie dotyczy Mszy św. roratniej .





Zatem podczas mszy roratniej Gloria jest śpiewana zgodnie z przepisami liturgicznymi.
_________________________
zawsze bliżej Boga: https://piosenki-religijne.pl/


Bądź dobrem a otrzymasz dobro


Posługa: Wierny świecki
Miasto: Kraków
Offline
Utworzono: 2023-06-16 11:27:43 Zmodyfikowano: 2023-10-11 11:02:08  

Czy możliwe, aby różnice wynikały z diecezji?

___________________________________________
https://bramywadowice.pl/



Szybka odpowiedź