Kościół św. Jakuba Starszego Apostoła Niewieścin (kujawsko-pomorskie)

Prospekt

Prospekt

Opis Instrumentu

Neogotycki kościół św. Jakuba zbudowany w latach 1850-1934, według projektu Luchterhanda, w miejscu wcześniejszej drewnianej świątyni z XVI wieku. Organy w kościele parafialnym w Niewieścinie zostały zbudowane zapewne w połowie XIX w. przez wrocławskich organmistrzów Theodora Rudolfa Roberta Ackermana i Alfreda L. Moritza Müllera. Organy były przebudowywane, prawdopodobnie zmieniano dyspozycję: szyldy na manubriach są nieoryginalne i nie zawsze odpowiadają stanowi faktycznemu. Pierwotnie był to pięciogłosowy pozytyw, do którego w połowie XX wieku dobudowany został głos pedałowy umieszczony na pneumatycznej wiatrownicy. Ostatnie prace przy organach prowadził Robert Szczygielski.

Instrument posiada mechaniczną trakturę gry, traktura registracji dla manuału jest mechaniczna, dla pedału – pneumatyczna. Wiatrownica manuałowa klapowo-zasuwowa, wiatrownica pedałowa stożkowa. Jeden manuał (C-c3) i pedał (C-d1). Stół gry wbudowany w bok szafy organowej.

Prospekt architektoniczny, jednosekcyjny, klasycystyczny. Zwieńczony gzymsem z perełkami. Piszczałki prospektowe ustawione kulisowo, od góry przysłonięte trójkątnym przeźroczem w formie kotary z ornamentem liści akantu i stylizowanym krzyżem ołtarzowym w centrum. Szafa organowa polichromowana, detal snycerski złocony.

 


Budowniczy
Theodor Rudolf Robert Ackerman i Alfred L. Moritz Müller
Liczba głosów
6
Liczba klawiatur
I+P
Traktura gry
mechaniczna
Traktura rejestrów
mieszana
Dyspozycja instrumentu
ManuałPedał
1. Prinzipal 8 fuss1. Subbas 16 fuss
2. Salicet 8 fuss
3. Flöt major 8 fuss
4. Spitzflöte 4 fuss *
5. Quinta 2 2/3 Stóp
Pomoce
Tremolo
Przypisy
*) faktycznie Pryncypał 4'
Kontuar

Kontuar






Źródło
Informacje uzyskane na podstawie oględzin instrumentu
Zdjęcia: Łukasz Kubiak
Bibliografia:
Katalog Zabytków Sztuki w Polsce, Tom XI, Woj. Bydgoskie, zeszyt 15; Powiat Świecki; IS PAN W-wa 1970 r.
Karta Ewidencyjna zabytku – B. Sądowski; 1990 r.
[AB]
Autor
Michał Kołodziej


Ostatnia modyfikacja: 2017-02-07 19:11:34